Megrongálták Kuun Géza sírját

El akarták lopni a bronzszobrot

(1., 6. old.)

Szombatra virradólra ismeretlen tettesek ismét pusztítottak a Házsongárdi temetôben. Ezúttal dr. grófKuun Géza sírja esett a vandálok áldozatául. Gaál György, a Kelemen Lajos Mûemlékvédô Társaság elnöke, a Házsongárd Alapítvány ügyvezetô elnöke a Szabadságnak elmondta: gróf Kuun Géza 1839-ben született és 1905-ben halt meg Budapesten, a Magyar Fôrendház tagja, a Magyar Tudományos Akadémia másodelnöke, az Erdélyi Irodalmi Társaság elsô alapító elnöke, az Erdélyi Református Egyházkerület fôgondnoka volt. Halálakor, felesége óhajára, szívét külön urnában a marosnémeti templom alatti kriptában, testét pedig a kolozsvári Házsongárdi temetôben helyezték örök nyugalomra. Felesége klasszicizáló síremléket készíttetett svéd gránitból a sírjára, amelynek két oldalszárnyán a gróf és felesége dombormûves portréja található, koszorúval övezve. A középsô rész párkányán lefátyolozott, kezében rózsaszálat tartó leány bronzalak áll.

Amint arról lapunkban korábban már beszámoltunk, egy hónappal ezelôtt a sírt megrongálták, és a grófnô arcmását, illetve a mindkét portrét övezô koszorút ismeretlen tettesek levették és elvitték. Újabban, péntekrôl szombatra virradó éjszaka a leányalakot feszítették le, amelyet azonban a vandálok mintegy ötven méterre a sírtól az úton hagytak, a "zsákmány" valószínûleg túl súlyosnak bizonyult.

Amikor a szobrot reggel megtalálták, rögtön értesítették a Kelemen Lajos Mûemlékvédô Társaságot és a Házsongárd Alapítványt, amelyek azonnal riasztották a rendôrséget, majd a szobrot bevitték a temetô ôrházába.

Gaal György szerint a még meglévô bronzszobrokat össze kellene gyûjteni, hiszen nem az elsô és valószínûleg nem is az utolsó eset, hogy a sírrombolók megpróbálják ellopni azokat.

P. A. M.

Szabadság

2003. május 19.
(XV. évfolyam, 109. szám)