Felújított síremlék a Házsongárdban

A reformkori Erdély egyik vezéralakjának, a 19. század elsô felében élô és tevékenykedô Bölöni Farkas Sándornak a felújított síremlékét avatták fel ünnepélyesen tegnap délután a Házsongárdi temetô III. b parcellájában, az unitáriusok panteonjában. A gyönyörûen restaurált nyolcszögletû obeliszk tetején, amelyet Nagy Benjámin szobrász-restaurátor vezetésével végeztek, a Ledniczky Tamás szobrászmûvész által Bölöni Farkas Sándorról készített új mellszobor áll, az eredeti, Szathmári Pap Károly által kivitelezett mellszobor ugyanis egy közelmúltbeli viharos idôjárás miatt kettétört. Többszöri eredménytelen pályázat után végül a Házsongárd Alapítvány nevében Gergely Erzsébet ügyvezetô igazgató közvetítésével a Nemzeti Panteon Alapítvány által 2003-ban jóváhagyott pályázat segítségével tudták elvégezni a felújítási munkálatokat.

A tegnapi ünnepséget fôtiszteletû dr. Szabó Árpád unitárius püspök nyitotta meg, több magyarországi és hazai személyiség jelenlétében, a beszédek után pedig koszorúkat helyeztek el a síremlékre. (További részleteket holnapi lapszámunkban olvashatnak).

Köllô Katalin

2004. július 9.
(XVI. évfolyam, 158. szám)